آموزش تعمیر کولر گازی

آموزش تعمیر کولر گازی

آموزش تعمیر کولر گازی ، با وجود گرمای طاقت فرسای فصل تابستان ، اکثر مردمی که نمیتوانند گرما را تحمل کنند ، برای تحمل گرما فقط به کولر گازی نیاز دارند اما امان از وقتی که کولر در این گرما، دچار مشکل شده و کار نکند. البته این اتفاق غیرمنتظره نیست و هر لحظه این احتمال وجود دارد که برای کولر اتفاقی بیفتد

و کار نکند اما اگر کولر گازی به صورت سالیانه سرویس شود، احتمال رخ دادن این اتفاق ها کمتر می شود و نیازی به پرداخت هزینه های اضافی برای تعمیرات نیست.

علت های مختلف خاموش شدن کولر گازی

مشکلات برقی ساختمان


یک اتصالی برقی کوچک یا یک مشکل در فیوز باعث می شود کولر شما خاموش شود. پس در ابتدا از صحت سیم کشی و برق ساختمان طمینان کامل داشته باشید.


تنظیمات ترموستات


نوع تنظیمات ترموستات، می تواند یکی از ساده ترین علت های خاموش شدن ناگهانی کولر باشد. ترموستات کولر گازی به طور خودکار کار می کند و در زمان مشخصی خاموش و روشن می شود، اگر درجه ترموستات را سهوا بیشتر از حد انتظار تنظیم کنید، ممکن است کولر به کلی خاموش شود.


اورلود موتور


گاهی اوقات به دلیل مدت زمان طولانی روشن بودن، ولتاژ نامناسب و تهویه نامناسب ، کولر خاموش میشود. این موضوع به یکی از سوئیچ های موتور کولر ربط داده می شود که به هنگام اورلود موتر، کولر را خاموش می کند و باعث استراحت موتور کولر گازی می شود.


سوئیچ های ایمنی فشار (هایپرشر و لوپرشر)


اکثر کولرهای گازی دارای یک سوئیچ فشار هستند که نظارت بر پمپ حرارتی و اجزا مشابه را به عهده دارد. زمانی که فشار این اجزا بیش از حد بالا رود، این سوئیچ به طور خودکار برای جلو گیری از آسیب دیدن کولر، آن را خاموش می کند.


کثیف بودن فیلتر هوا


فیلتر هوا در کولر یک جزء مهمی است که آلودگی و گرد و غبار را از محیط شما دور می کند اما اگر فیلترها با گرد و خاک پوشیده شوند، محیط شما را به فضای نامناسبی برای زندگی تبدیل خواهد کرد.
فیلتر هوای کثیف باعث مسدود شدن جریان هوا در کانال های هوای محیط شما می شود. این امر باعث می شود در زمانی طولانی تر نسبت به قبل و به سختی محیط شما را خنک کند. این مسئله تا وقتی که "کولر شما از کار بیفتد" و یا "کولر بیش از حد گرم شود و جریان برق سیستم را قطع کند" ادامه خواهد داشت.


کویل های کندانسور کثیف


کویل های کندانسور برای جلوگیری از گرم شدن کولر شما در آن تعبیه شده است که لوله هایی پر از مبرد هستند و به وسیله یونیت خارجی کولر عملیات خود را انجام می دهند. اگر کویل ها کثیف شوند، باعث می شود کولر به مدت طولانی-تری کار کند که باعث گرم شدن بیش از حد کولر می شود.
به همین علت کولر گازی یا اسپلیت استاندارد، دو بخش دارد: یونیت خارجی و یونیت داخلی. یونیت داخلی گرمای محیط داخل را از مبرد جذب و با استفاده از آن محیط داخل را خنک می کند. سپس مایع داغ مبرد را به یونیت خارجی منتقل می کند اما اگر کویل های کندانسور پر از گرد و غبار باشد. مبرد نمی تواند به خوبی گرما را کاهش دهد، چون گرد و خاک همانند عایق عمل می کند. به این دلیل کولر شما باعث از بین رفتن رطوبت موجود در محیط می شود. در این شرایط کولر شما دائم در حال کار خواهد بود تا وقتی که بیش از حد تحمل گرم شود و به این دلیل نمی تواند به دمای تنظیم شده ترموستات برسد.
برای حل این مشکل، با اسپری تمیز کننده کویل، یونیت خارجی را با اسپری مخصوص تمیز کنید یا برای اطمینان بیشتر کولر گازی را به موقع سرویس کنید.


علت خاموش شدن کمپرسور کولر گازی


اگر کولر شما قبل از آنکه فضا را خنک کند خاموش می شود، احتمال دادر که کمپرسور کولر گازی شما مشکل داشته باشد.

اشکالات برقی


اگر مقدار مبرد خیلی کم یا خیلی زیاد باشد، این امکان وجود دارد که کمپرسور به طور ناگهانی و یا زودتر از حد معمول خاموش شود.


کثیف بودن کویل های کندانسور


وقتی کویل ها به وسیله گرد و غبار و خاک کثیف شده و راه انتقال آن ها بسته می شود، گاهی کمپرسور به سرعت خاموش میشود.


یخ زدن


اگر در قسمت خارجی یونیت ها یخ زدگی یا برفک وجود داشت، احتمالا مبرد کم بوده و این موضوع دلیلی برای خاموش شدن ناگهانی کمپرسور است که باعث می¬شود هوای خنک به داخل محیط نرود.
گرم شدن بیش از حد وقتی که کمپرسور بیش از حد معمول گرم میشود، این امکان وجود دارد که به عنوان یک مکانیسم دفاعی خاموش شود.

مشکلات الکتریکی سیستم های تهویه مطبوع


یکی از مشکلات موجود در دستگاه های تهویه مطبوع مثل کولر گازی، مشکلات الکتریکی هستند. برای حل مشکل سرویسکاران اکثرا از مولتی متر های انبری (Clamp) استفاده میکنند که توانایی اندازه گیری پارامترهای مقاومت، جریان و ولتاژ را دارد.


سنجش آمپر در سیستم تهویه مطبوع (کولر گازی و ...)


برای سنجش آمپر از فک های مولتی متر استفاده می شود. فک های مولتی متر را اطراف یک وایر تک قرار میدهند تا فیلد مغناطیسی اطراف سیم با ایجاد جریان القایی در فک های انبر باعث شود میزان آمپر عبوری از سیم نمایش داده شود. دقت کنید که فک های مولتی متر را اطراف یک سیم تکی قرار دهید.

سنجش ولت و اهم در سیستم تهویه مطبوع (کولر گازی و ...)

باید از سیم های رابط برای سنجش اهم و ولت استفاده شود.

مشکلات مکانیکی سیستم های تهویه مطبوع (کولر گازی و ...)


مشکلات مکانیکی امکان دارد از شارژ نامناسب، مشکلات سیکل تبرید و یا کویل ها باشد که از جمله مشکلات مهم در کولر های گازی است. وقتی با این مشکل روبرو شدید، اولین کاری که باید انجام دهید وصل کردن گیج فشار به شیر سرویس است. مجموع دو گیج فشاری در این گیج جایگذاری شده که به نام منیفولد نیز معروف است. یکی از گیج ها برای فشار پایین LP است که با رنگ آبی مشخص شده و دیگری برای فشار بالا HP و با رنگ قرمز مشخص شده است.علاوه بر نشان دادن فشار، درجه های دیگر دمای اشباع مبرد های مختلف هم بر روی صفحه نمایش داده می شود.


ﻋﻼﺋﻢ ﻛﻠﻲ ﻛﺎﺭﻛﺮﺩ ﻧﺎﻣﻨﺎﺳﺐ ﻳﻚ ﺳﻴﺴﺘﻢ تهویه مطبوع (کولر گازی و ...)


علامی که می تواند نشان دهنده مشکلی در سیستم باشد، از جمله علام زیر هستند:

• سوپر هیت
شرایط نرمال
سوپرهیت زیاد
سوپرهیت ناکافی
• ساب کولینگ
شرایط نرمال
ساب کولینگ زیاد
ساب کولینگ کم
• فشار LP (Low pressure)

درباره فن آوران

ما تعمیر می کنیم / شما ارامش داشته باشید

ارتباط با ما

آدرس : تهران جنت آباد - خیابان باهنر

تلفن تماس : 02144622309