خدمات سرویس کولر آبی

سرویس کار کولر آبی

خدمات سرویس کولر آبی ، قدیمی ترین کولرها در ایران، همان بادگیرها هستند که در ایران اختراع شده اند. بادگیرها باد را به وسیله استوانه ای که در بیرون از خانه بود به داخل می کشیدند. در زیر این بادگیرها در داخل خانه حوض های آبی وجود داشت که با برخورد با آب حوض، باعث تولید باد خنک شده و محیط را خنک می کرد.

در حدود 40 سال پیش در آمریکا اولین نمونه کولر آبی اختراع و به بازار عرضه شد. کولر آبی معمولا برای مناطق خشک و معتدل استفاده می شود. نحوه محاسبه و انتخاب کولر آبی بر حسب متراژ بنا و همچنین مکان قرار گرفتن و استفاده از آن بستگی دارد. از لحاظ تنوع کولر گازی به دو نوع ثابت و متحرک دسته بندی می شود.
1- کولر آبی متحرک: قابلیت جابه جایی و پرتابل بودن را دارد. این نوع کولرهای آبی مخزنشان یا به صورت دستی پر می شود و یا قابلیت اتصال مستقیم به شیلنگ و شیر آب را دارد.
2- کولر آبی ثابت: دارای ابعاد بزرگی است، به همین دلیل بر روی پشت بام یا تراس یا در حیاط نصب می شود و می توان با کانال کشی از هوای خنک آن بهره مند شد.


راهنمای سرویس کولر آبی: 


زمان مناسب سرویس و تعمیر کولر آبی 

معمولا با شروع فصل سرما و اتمام فصل گرما، کولرهای آبی سرویس می شوند.
1- اول باید توجه داشت که حتما برق دستگاه قطع است. سپس مخزن آب کولر را تخلیه و قسمت هایی که به روغن کاری احتیاج دارد را کامل روغن کاری کرد.
2- در هنگام سرویس کولر آبی باید توجه داشت که در کف کولر آبی پوسیدگی و یا زنگ زدگی وجود دارد یا نه. در صورت وجود پوسیدگی، باید اقدام به تعمیر کولر آبی در محل پوسیدگی کرد و در صورت زنگ زدگی باید آن را با ضدزنگ پوشاند.
3- در صورتی که کانال کشی کولر به صورت روکار باشد، باید آنها را با عایق مخصوص پوشاند.
4- برای محافظت از کولر در اثر برف و باران، از محافظ های کولر آبی که از جنس برزنت ضد آب هستند، استفاده می شود و دریچه های داخلی و تمام وجه های کولر آبی پوشانده می شود.
5- وظیفه پمپ آب در کولر، گردش آب و وظیفه دینام، گردش هوا می باشد. در سرویس کولر آبی باید از سالم و تمیز بودن پمپ و دینام اطمینان حاصل کرد. سپس باید یاتاقان ها، پمپ و دینام را روغن کاری کرد. 


خدمات سرویس و تعمیر کولر آبی


سرویس کولر آبی: 1- تعویض پوشال، رگلاژ تسمه 2- روغن کاری یاتاقان ها 3- شستشوی پمپ آب 4- تست کلی
تعمیر کولر آبی: 1- تعمیر موتور کولر 2- سیم پیچی موتور کولر 3- تعمیر پمپ کولر 4- تعویض پمپ کولر آبی 5- تعویض و رگلاژ تسمه کولر

تعویض پوشال کولر آبی


تعویض پوشال در ابتدای فصل گرما، تاثیر جدی بر میزان خنک کنندگی کولر دارد. با تعویض پوشال کولر هم میزان گرد و غباری که کولر به داخل خانه منتقل می کند کاهش می یابد و هم کولر خنک تر کار می کند. در کل پوشال نو و تازه تاثیر بسیار زیادی بر میزان خنکی هوای داخل خانه و همچنین تازگی آن دارد و معمولا پایین ترین دستمزد مربوط به تعویض پوشال می باشد.  


سر و صدای کولر آبی


معمولا مهمترین دلیل سر و صدای کولر یاتاقان ها هستند. یاتاقان قطعات فلزی دایره ای است که به فن حرکت داده شده توسط موتور اجازه چرخیدن می دهد. این یاتاقان ها بر اساس مدل کولر در اندازه های بزرگ یا کوچک موجود بوده و معمولا بین 2 تا 2.5 سانتی متر هستند.
دمنده ها روی یاتاقان می چرخند، بنابراین اگر یاتاقان خوب کار نکند، کولر صدا می دهد. گاهی اوقات با روغن زدن به یاتاقان می توان این سروصدا را رفع کرد. اگر برای خرید یاتاقان مناسب شک دارید یاتاقان قبلی را با خودتان ببرید. برای دسترسی به یاتاقان برای چرب کردن یا تعویض، باید بدنه را باز کنید. خودتان هم می توانید این کار را انجام دهید اما در صورتی که مهارت داشته باشید.


شستشوی کولر


معمولا در پایان فصل گرما و قبل از بستن و روکش کردن کولر آبی آب آن را به طور کامل تخلیه کرده و کف آن را می شویند تا برای سال آینده تمیز و آماده باشد و در طول زمستان یخ نزند. اگر این کار را فراموش کرده باشید، به علت تبخیر آب باقی مانده و تشکیل رسوبات کف کولر می تواند به زنگ زدگی و خوردگی کولر بیانجامد. در صورتی که از سرویس کار حرفه ای کمک گرفته باشید حتما شستشو را انجام می دهد و نیازی به گفتن شما نیست.


عوامل موثر بر قیمت سرویس کولر آبی


سرویس کولر آبی در دسته خدمات تاسیسات سرمایشی- گرمایشی است. این خدمت هم توسط متخصصین الکتریکی و هم تاسیساتی‌ها ارائه می‌شود. بسیاری از خدمات خانگی در تهران در محلات مختلف قیمت های مختلفی دارند که با توجه به عواملی مثل متوسط درآمد ساکنین آن محله و یا کیفیت کار سرویسکاران تغییرمی کند. البته عوامل دیگری هم بر روی قیمت دهی تاثیرگذارند: محله و محدوده انجام خدمت، چیزهایی که قرار است سرویس بشوند و آیا نیاز به تعویض و شستشو هم هست یا نه.
هزینه سرویس کولر آبی شامل خرید پوشال و یا لوازم دیگر نمی شود. چنانچه در هنگام سرویس کولر آبی، نیاز به تعویض و تعمیر قطعات باشد، این هزینه به صورت جداگانه محاسبه می شود. خرید قطعات تعویض شده بر عهده مشتری است و در صورت تمایل توسط سرویس ‌کار انجام خواهد شد. همه سرویس دهنده ها موظف هستند در قبال خرید قطعات اضافی، فاکتور معتبر ارائه دهند.
همچنین اگر نیاز به شستشو و رفع پوسیدگی کف کولر، نصب سایه بان، تعویض برزنت، تعویض کف، تعویض یا تعمیر موتور و یاتاقان باشد قیمت سرویس کولر آبی تغییر خواهد کرد و مبلغ اضافی روی هزینه سرویس کولر آبی محاسبه می شود.
هزینه متوسط سرویس کولر آبی در تهران به 70000 تومان رسیده است. با توجه به منطقه شهری و همچنین موقعیت مکانی کولر که می تواند در بالکن و روی چهارپایه و پایه باشد یا روی پشت بام و یک جای سخت و دور از دسترس از 35000 تومان تا 180000 تومان تغییرمی کند.

 

درباره فن آوران

ما تعمیر می کنیم / شما ارامش داشته باشید

ارتباط با ما

آدرس : تهران جنت آباد - خیابان باهنر

تلفن تماس : 02144622309