راه اندازی کولر آبی

راه اندازی کولر آبی

راه اندازی کولر آبی ، با آمدن فصل گرما و تابستان معمولا همه به فکر سرویس کولرهای آبی خود می افتند. اما راه اندازی کولر آبی که چند ماهی است بیکار و بلااستفاده مانده نیاز به مهارت و تجربه  داشته و در صورتی می توانید

خودتان سرویس کولرتان را انجام دهید که به تمام قطعات کولر آبی تسلط کافی داشته باشید. هامنطور که می دانید حدود 90% مردم از این کولر های آبی استفاده می کنند. با ما در این مقاله همراه باشید تا در مورد راه اندازی کولر آبی اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار دهیم.


 همانطور که می دانید سیستم کولر آبی از سه ورودی برق، آب و هوا تشکیل شده است و کارش را با این سه ورودی انجام می دهد و فقط یک خروجی دارد که آن هوای مرطوب و خنک است
کولر آبی از دو بخش گردش آب و گردش هوا تشکیل شده است.  که این دو گردش توسط دو موتور جدا انجام می گیرد. سیستم گردش آب کولر توسط پمپ آب و سیستم گردش هوا به وسیله ی موتور اصلی کولر انجام می شود.


راه اندازی کولر آبی


قبل از هر اقدام یا عملی لازم است از خاموش بودن کولر و عدم اتصال جریان برق اصلی به کولر مطمئن بشوید. اگر کولر دارای فیوز برق جدا است حتما آن را قطع کنید اگر فیوز جدا نداشت با پشت دست به بدنه کولر بزنید تا از برق نداشتن آن مطمئن شوید.
ابتدا باید دریچه های خروجی باد کولر را در اتاق ها و سالن های منزل  را باز کنید تا در صورت شروع به کار کول، به موتور آن فشار وارد نشود. بعد برای باز کردن درپوش کناری کولر، درپوش کولر را از محل مخصوص گرفته و به طورعمودی به طرف بالا بکشید تا قسمت تحتانی آن از بدنه جدا گردد. سپس درب را به طرف خارج کشیده آن را بیرون بیاورید.البته به صورت یک ضرب این کار را انجام دهید.
 
در صورتی که مشاهده کردید پوشال های کولر کهنه شده است حتما آن را عوض کنید یا اگر فعلا شرایط خرید پوشال جدید را ندارید توصیه می شود که حتما آن ها را با آب بشویید تا خاک های آن وارد فضای کولرو محیط خانه نشود.
بعد دریچه آب را با دقت باز کنید و تشتک پایین را با شلنگ آب خوب بشویید. اگر کف کولرتان رسوب زیادی گرفته می توانید به کمک مواد جرمگیر آن را شستشو کنید.
بعد که تمام این مراحل را انجام دادید می توانید از کسی که پای دکمه ی قطع و وصل کولر ایستاده است بخواهید به ترتیب و یکی یکی دکمه ها را بزند تا شما از سلامت پمپ آب و موتور کولر اطمینان حاصل نمایید. معمولاً قطعات الکتریکی که از کار افتاده اند نیازمند سرویس نیستند و ارزش تعمیر ندارد و در صورت از کار افتادن بهتر است تعویض شوند.
برای سرویس کولر آبی قطعات مکانیکی می بایست کنترل و بازدید شود. محل متصل شدن محور توربین هوا به بولبیرینگ ها لازم است که حتما روغن کاری شوند.
تسمه ی گرداننده ی توربین باید در یک وضعیت تعادل مناسب باشد. یعنی نه خیلی سفت و محکم باشد که به موتور فشار وارد کند و نه چندان شل باشد که موتور دچار گیرپاژ شود. در صورتی که تسمه از حالت طبیعی  خود خارج شده و از اطراف آن نخ بیرون زده، لازم است آن را تعویض کنید.
واتر پمپ را باز کنید و بعد از تمیز کردن رسوب آب از روی آن، واترپمپ را روغن بزنیدو به درستی در محل خود نصب کنید
با پر کردن تشتک تحتانی از آب و روشن نمودن واترپمپ اطمینان حاصل نمایید که مسیر آب در شلنگ و سه راهه و آب پخش کن ها باز است به درستی کار می کنند یا نه حتما یاتاقان های کولر خودتان  را روغن کاری کنید.
شناورکولررا جوری تنظیم کنید که آبی از تشتک یا دریچه اطمینان به بیرون نریزد.
الان وقت رسیده است  که فلکه ی آب کولر را باز کنید تا از سلامت شناور کولر اطمینان حاصل کنید. با دست و به آرامی شناور را بالا بیاورید و ببینید که عمل قطع آب انجام می شود یا نه . اگر آب به درستی وارد کولر نمی شود شناورباید حتما تعویض شوند.
پس از کنترل شناور نوبت به بستن شیر تخلیه و آبگیری کولر است. حتماً بعد از بستن شیر تخلیه از زیر کولر آن را چک کنید که چکه نداشته باشد. اگر شناور درست تنظیم شده باشد. دقت کنید که سطح کولر نسبت به زمین باید تراز باشد. یعنی کولر به گونه ای واقع شده باشد که آب در یک طرف آن جمع نشود.
بعد از این مراحل پمپ آب را روشن کنید تا ازدرستی سیستم گردش آب کولر مطمئن شوید.  توری دور پمپ را لازم است قبل از روشن کردن تمیز کنید و کف پمپ آب با کف کولر حداقل یک سانتی متر فاصله داشته باشد. بعد از روشن شدن پمپ آب اتصالات را به دقت کنترل کنید که از جایی آب چکه نداشته باشد، زیرا یکی از اصلی ترین دلایل سوختن موتور کولر و پمپ آب، چکیدن آب بر روی بدنه ی موتورهای الکتریکی است.
توصیه می شود که قبل از روشن کردن کولر آبی ،پارچه بزرگی را خیس کنید و آن را مقابل دریچه هوا قرار دهید تا از ورود گرد و خاک به درون اتاق جلوگیری کنید.
برای تهویه بهتر و هوای مطبوع تر خنک تر بهتر است که، واتر پمپ را به مدت 10 دقیقه روشن بگذارید تا پوشال ها خوب خیس شوند سپس موتور کولر را روشن کنید.
و در آخر اینکه با پایان فصل گرما حتما  آب تشتک را خالی کنید و شیر ورودی آب کولر را ببندید.
بهتر است که روی  کولر را با برزنت مخصوص بپوشانید تا از گرد و خاک و باد و باران حفظ شود.
در فصل هایی  که از کولر استفاده نمی کنید توصیه می شود که  دریچه کولر را خوب ببندید.
با انجام موارد بالا علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب و برق از هزینه های احتمالی ناشی ازعدم رعایت موارد ایمنی جلوگیری کنید.
 
در صورتی که توانایی انجام این کار ها را نداشتید می توانید با تعمیر کاران و سرویس کاران زبده شرکت ما تماس حاصل بفرمایید و تا برای خدمات رسانی به شما در محل مورد نظر شما حضور پیدا کنند و کولر آبی های شما را در عرض چشم به هم زدن راه اندازی کنند.

درباره فن آوران

ما تعمیر می کنیم / شما ارامش داشته باشید

ارتباط با ما

آدرس : تهران جنت آباد - خیابان باهنر

تلفن تماس : 02144622309