شارژ کولرگازی | قیمت شارژ کولر گازی | روش های شارژ کولرگازی

شارژ کولر گازی

شارژ کولرگازی ، معمولا یکی از دلایل اصلی که کولر گازی خنک نمی کند، کم شدن گاز آن است. وقتی چنین اتفاقی می افتد بهتر است ابتدا بررسی کنید که چرا کمبود گاز در کولر گازی اتفاق افتاده است (بر اثر وجود نشتی یا دلایل دیگر) و ابتدا این مشکل را برطرف کنید و بعد اقدام به شارژ گاز کولر گازی کنید.

شارژ کولر گازی


شارژ کولر گازی، تقريباً بيش‌تردستگاه‌هاي تهويه مطبوع براي انجام عمل تهويه و خنک کردن محيط از گازهاي فريوني مانند R2 ،R410a ،R407a و ... استفاده مي‌کنند که کمبود يا نبود آن در اين سيستم ها تمامي سيکل وعملکرد آنها را مختل کرده و با مشکل جدي مواجه مي کند.

توجه داشته باشید که کولر گازي شما در 3 حالت نياز به شارژ گاز دارد.


روش های شارژ گاز کولرگازی:


1. کولر تازه نصب شده و نو است.

زماني که يک کولر گازي را به‌صورت نو از يک شرکت معتبر خريداري کردید و معمولاً به‌اندازه 5 متر لوله گازداخل سيستم کندانسور مبحوث شده است که شما بعد از اتمام نصب کولر گازي به‌صورت کامل بايد سيستم را وکيوم کنيد و اززماني که از وکيوم کردن سيستم وعدم وجود هوا ورطوبت مدر سيستم مطمئن شديد مي‌توانيد شير سرويس را بازکنید و گاز را به‌کل سيستم منتقل کنيد البته بايد به اين نکته توجه شود مقدارگاز شرکتي که در سيستم وجود دارد فقط براي 5 متر لوله کافي است و در صورت لوله‌کشي اضافي بايد مقدار گاز هم اضافه شود که معمولاً به ازاي هر يک متر لوله اضافي سيستم 20 گرم گاز احتياج دارد.
اگر کولرگازي نصب‌شده شما فقط ازهمان 5 متر لوله اوليه استفاده کرده است نيازي به شارژ گاز اضافي در سيستم نيست ولي اگر سيستم شما در نصب اوليه بيشتر از 5 متر لوله براي نصب استفاده کرده است براي شارژ گاز ان به 3 طريق مي‌توان اين کار را انجام داد.

روش اول - وزني:

بهترين واصولي‌ترين روشي که براي اين کار توصيه مي‌شود شار گازي وزني است زيرا شما مطمئنا از مقدار گازي موجود در سيستم اطلاع داريد و ميدانيد که اگر 2 متر لوله در نصب اضافه کرده‌ايد بايد 40 گرم گاز به سيستم اضافه کرد که اين اصولي‌ترين روش و مطمئن‌ترين روش است براي اين کار است. 

روش دوم - آمپري:

اين روش بعد از روش اول مناسب‌ترين روش براي شارژ گاز کولر گازي است شارژ گاز به‌صورت آمپري بوده که از طريق آمپر دستگاه به ميزان گاز موردنياز در سيستم پي مي‌بريم.

روش سوم - گيج مانوفيلد:


روش سوم روش شارژ گاز از طريق گيج مانوفيلد است که روشِ مورد اطميناني نيست زيرا با توجه به دماي محيط و بسياري از پارامترهاي ديگر درصد خطاي بالايي دارد.

2. سيستم کاملا فاقد گاز مي‌باشد.

وقتي با کولرمواجه مي‌شويد که کاملاً فاقد گاز است چطور متوجه مي‌شويد؟ مي‌توانيد شير سرويس را فشار دهيد اگر گاز بيرون زد يعني سيستم داراي مقداري گاز است ولي اگر گازي بيرون نزد سيستم فاقد گاز است و بايد شارژ شود.

شما بايد قبل از انجام هر نوع شارژ گاز در اين حالت سيستم را وکيوم کنيد و از عدم وجود رطوبت و هوا در سيستم کاملاً مطمئن شويد در و بعد از آن به دنبال نشت‌يابي گشته و نشتي سيستم را حتما پيدا کنيد در صورت عدم انجام اين کارعلاوه بر صرف هزينه و وقت در چند روز آينده شماره‌ي يک مشتري عصباني را روي گوشي خود خواهيد ديد که براي انجام کار دوباره به شما پولي پرداخت نمي‌کند، شما را يک تعميرکارغيرحرفه‌اي مي‌داند و با شما قطع همکاري مي‌کند خوب حالا اگر از طول مقدار لوله‌کشي کولراطلاع دقيق داريد مي‌توانيد با مطالعه پلاک روز کولر به مقدار گازي که براي 5 متر لوله نصب‌شده روي کولر نياز دارد پي برده و در صورت 5 متر لوله‌کشي همان مقدار ثبت‌شده روي پلاک را با ترازو شارژ نماييد و اگر طول لوله بيش‌تر است به ازا هر 1 متر 20 گرم گاز شارژ نماييد.

3. ولي اگر از طول دقيق لوله‌کشي به کار براي نصب کولر اطلاع دقيق نداريد مي‌توانيد از دو روش ديگر يعني شارژ گاز با آمپرمتر و شارژ گاز با گيج مانوفيلد اين کار را انجام دهيد.

1.سيستم احتياج به شارژ کردن گاز (اضافه کردن) دارد.
هنگام تعمير کولر از روش‌هاي زير مي‌توانيد متوجه شويد که اين کولر کمبود گاز دارد:
2.عدم سرمادهي کافي در محيط نصب‌ شده
3.يخ زدن با برفک زدن فين‌هاي او اپراتور در حالت سرمايش کولر
4. يخ زدن لوله رفت کندانسور (لوله نازک)

وقتي با استفاده از روش‌هاي بالا متوجه کمبود گاز درسيستم شديد مي توانيد به چندين روش مختلف شارژ گاز را انجام دهيد که به آن مي‌پردازيم.
در اين حالت به دليل اينکه شما از مقدار گاز درون سيستم اطلاعي نداريد يعني نمي‌دانيد که چه مقدار گاز از سيستم خالي شده است پس مسلما نمي‌توانيد از ترازو براي شارژ گاز استفاده کنيد مگر اينکه گاز سيستم را کاملاً خالي کرده و دوباره آن را کاملاً شارژ کنيد که با توجه به مضر بودن اين گاز براي محيط‌زيست و به‌صرفه نبودن از لحاظ هزينه مالي اين کار به‌هيچ‌عنوان توصيه نمي‌شود پس شما مي‌توانيد از دو روش باقي ماند شارژ گاز کولر گازي را ادامه دهيد.

روش دوم شارژ گاز به وسيله آمپر متر است که مناسب‌ترين روش و دقيق‌تررين روش در اين حالت است.

شارژ گاز به وسيله گيج و مانوفيلد: اين آخرين روشي است که توصيه مي‌شود انجام شود زيرا نسبت به دماي هوا متغيير مي‌باشد.


نکات مهم :
1. قبل از انجام هرگونه شارژ گاز بايد نشتي سيستم را پيداکرده و بعد از برطرف کردن آن حتماً سيستم را وکيوم کنيد و از خالي بودن آن از هرگونه رطوبت و هوا مطمئن شويد.

2. اگر شما در شرايطي بوديد که به دليل نبود ابزار لازم نمي‌توانستيد از روش‌هاي بالا شارژ گاز کولر گازي را انجام دهيد مي‌توانيد از روش (دماي لوله گاز) استفاده کنيد.

قیمت شارژ کولر گازی: 


گاهی وجود نشتی بسیار کم به مرور زمان منجر به کم شدن میزان گاز می شود. شارژ کولر گازی می تواند فقط در مواقع مورد نیاز و زمانی که لزومش هست انجام شود اما خیلی وقتها در هر بار سرویس سالیانه این شارژ انجام می شود. این کار بر خلاف سرویس کولر آبی یا شستشوی فیلتر کولرهای گازی نمی تواند توسط خود شما صورت گیرد و حتما نیاز به کمک گرفتن از افراد ماهر و متخصص است. به عنوان مثال تخلیه گاز چون برای محیط زیست به شدت مضر است حتما با دستگاه انجام شود.
اگر به دلیل افت کارکرد کولر و البته پس از مشورت با متخصص به این نتیجه رسیده اید که کولر نیاز به شارژ مجدد گاز دارد، هزینه بصورت منفرد محاسبه می شود و احتمال اینکه نسبت به وقتی که در سرویس کامل قرار می گیرد بالاتر برود وجود دارد.

درباره فن آوران

ما تعمیر می کنیم / شما ارامش داشته باشید

ارتباط با ما

آدرس : تهران جنت آباد - خیابان باهنر

تلفن تماس : 02144622309