میزان شارژ گاز کولر گازی

میزان گاز کولر گازی

میزان شارژ گاز کولر گازی ، مقدار شارژ کولر گازی بسیار مهم می باشد زیرا عدم آن یا شارژ شدن بیش از حد آن برای کولر گازی شما مشکلات زیادی را پدید می آورد. لطفا همراه ما در این مقاله باشید تا به طور کامل راجع به این مسئله مهم توضیح دهیم.شارژ کردن کولر گازی به عوامل های متفاوتی ربط دارد

که باید طبق روش های اصولی و درست انجام شوند تا عمل شارژ به درستی صورت گیرد. باید بدانید که برای این کار در قدم اول شما باید نوع گاز کولر گازی منزل یا محل کارتان را مشخص کنید و بعد بررسی کنید که به شارژ تکمیلی نیاز دارد یا شارژ کامل.

شارژ کولر گازی 

اکنون دستگاه های تهویه خنک کننده مثل کولر گازی ها ،برای خنک کردن محیط و تهویه هوای داخل محیط از گازهای فریونی استفاده می کنند. البته این گاز های فریونی از نوع R22و R407A و R410A هستند. نبود یا کمبود این گازهای خنک کننده در کولر گازی ها اختلال ایجاد کرده و مشکلات جدی را پدید می آورند.

 

شارژ تکمیلی


در شارژ کولر گازی به روش تکمیلی گاز در مدار کولر گازی شما وجود دارد اما مقدار آن کم شده و به اندازه استاندارد نیست. دلیل این مشکل نشتی یا کم شارژ شدن می باشد. برای این روش شارژ(تکمیلی) باید نشتی گاز را پیدا کنید و بعد کولر گازی را شارژ نمایید.


شارژ کامل


در این روش وقتی که شما در دستگاه در قسمت های اوپراتورها،کندانسور،لوله ها ، فیتینگ نشتی مشاهده کردید باید بدانید که کل شارژ کولر گازی شما خارج می شود. برای رفع این مشکل باید به کمک ازت نشتی را پیدا کنید و به صورت اصولی مدار را وکیوم و بعد شارژ کنید.
نکته : باید بدانید که یکی دیگر از عوامل مهمی که در انجام شارژ تاثیر بسزایی دارد فصل انجام شارژ گاز می باشد. در حقیقت روش عمل شارژ کولر گازی در فصل تابستان با فصل زمستان با هم فرق دارند.


از کجا بفهمیم کولر گازی ما شارژ ندارد؟


یکی از دلایلی که خیلی واضح می باشد و شما از این طریق می توانید متوجه شوید شارژ کولر گازی شما تمام شده است این است که کولر گازی شما در فصل تابستان باد خنک نمی دهد اما عوامل مختلف دیگری هم تاثیردارد مثل:
1. یخ زدن لوله کندانسور
2. فین های اپراتور در حالت کار کردن یخ یا برفک بزند.
3. آمپر دستگاه از حالت عادی کمتر می شود.
4. چربی یا گرد وخاک روی لوله یا محل نشتی باشد.
5. فشار قسمت مکش سیستم کم می شود.
6. اپراتور دستگاه برفک می زند.
7. به طور پیوسته کار کردن کمپرسور

انواع روش های شارژ گاز کولر گازی


به طور کلی کولر گازی با سه روش شارژ می شود که در این بخش برای شما به طور کامل توضیح می دهیم.
روش اول- کولر گازی که تازه خریداری و نصب شده است .

روش دوم - کولر گازی به طور کامل خالی از شارژاست.

روش سوم- کولر گازی احتیاج به اضافه کردن گاز دارد.

روش اول- شارژ گاز کولری که تازه خریداری و نصب شده است
وقتی که شما از یک شرکت کولر گازی جدید خریداری کرده اید باید بدانید که اکثرا به اندازه 5 متر لوله ، گاز مبرد در داخل دستگاه شما حبس شده است ، بعد از اینکه کولر گازی شما به طور کامل نصب شد باید دستگاه را وکیوم کنید و وقتی که از نبود رطوبت و هوا در داخل دستگاه اطمینان حاصل کردید می توانید شیر کولرگازی را باز کنید تا گاز بطور کامل به سیستم شما منتقل شود.
البته به این نکته دقت کنید که اگر از لوله کشی اضافی برای نصب و راه اندازی کولر گازی استفاده کردید باید بدانید که به همان نسبت باید گاز اضافه شود. به طور معمول به ازای هر یک متر لوله باید 20گرم گاز اضافی شارژ شود.

روش دوم - کولر گازی بطور کامل خالی از شارژ است
شاید این سوال برایتان پیش بیاید که ما از کجا بفهمیم که کولر گازی ما چه میزان گاز دارد؟ یکی از راه هایی که به ما کمک می کند که وجود و یا عدم وجود گاز در کولر گازی را متوجه شویم روش فشار دادن شیر سرویس می باشد. با فشار دادن این شیر، اگر گاز در سیستم وجود داشته باشد گاز بیرون می زند و قابل تشخیص می باشد. در غیر این صورت، باید شارژ گاز انجام شود. قبل از شارژباید دستگاه را وکیوم کنید تا هیچ رطوبت یا هوایی در آن وجود نداشته باشد و بعد باید به دنبال نشتی بگردید و این مشکل را حل کنید. دقت کنید که اگر نشتی را پیدا نکنید امکان دارد که بعد از چند روز دوباره به طور کامل گاز کولر گازیتان خارج شود.

روش سوم- کولرگازی احتیاج به اضافه کردن گاز دارد
در این روش همانند روش دوم عمل می کنند با این تفاوت که به طور کلی گازهای موجود در کولر گازی را خارج می کنند اما این روش به خاطر خارج شدن گاز برای محیط زیست و شما خطرناک می باشد و این روش هزینه بالایی دارد.

سخن پایانی:


بهتر است که عملیات شارژ کولر گازی به دست سرویس کاران متخصص و ماهر انجام شود. همکاران ما در فن آوران سرویس آماده خدمت رسانی به شما می باشند. بهتر است که برای نصب و تعمیر سرویس کولرگازی و شارژ کولر گازی با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

 

درباره فن آوران

ما تعمیر می کنیم / شما ارامش داشته باشید

ارتباط با ما

آدرس : تهران جنت آباد - خیابان باهنر

تلفن تماس : 02144622309