تعمیر کولر آبی

تعمیر کولر آبی ، کولرهای آبی هنوز هم جز پر مصرف ترین سیستم های سرمایشی در ایران به شمار می روند و بیشتر مردم برای خنک کردن محیط زندگی خود از کولر آبی استفاده میکنند که همین موضوع اهمیت شناخت عیوب و تعمیر آن ها را ایجاب می کند.

اکنون می آموزیم مشکلات عمده کولر آبی چه هستند و راه تعمیر آن ها چیست:


کولر روشن است و موتور کار می کند ولی باد داغ می دهد .
باید این عیب را از تشتک کولر پیدا کرد. ابتدا دریچه کولر را بر می داریم اگر آبی وارد تشتک کولر نشد، یا علت گرفتگی شناور است و یا والو خراب است و یا آب به بالا نمی رسد به همین دلیل اگر شناور رسوب گرفته باشد رسوب آن را با سرکه می زدایم و بعد آن را دوباره نصب کرده و یا تعویض میکنیم و یا اگر آب در مسیر نباشد و یا به نوعی آب به کولر نرسد باید با نصب یک پمپ خانگی یا منبع ذخیره آب این مشکل را حل کرد. با اینکه همه چیز به خوبی کار می کند ولی کیفیت باد خنک کم است.


با وجود دلایل مختلف اما اصلی ترین دلیل آن را می‌توان شل یا سفت بودن تسمه پروانه عنوان کرد. اگر تسمه پروانه شل باشد موتور به خوبی نمی تواند پروانه را حرکت دهد و اگر هم سفت باشد به موتور فشار می آورد و دور موتور را از تنظیم خارج می کند باید با دست تسمه پروانه را فشار دهیم که نه سفت باشد ونه شل. اگر سفت یا شل بود باید با شل کردن پایه الکتروموتور و حرکت آن به سمت موافق، شلی ویا سفتی تسمه را تنظیم کرد.


بهترین حالت تسمه وقتی است که اگر کولر خاموش شدپروانه به سرعت نایستد و حداقل ۵ یا ۶ دور بچرخد و بعد متوقف شود.


• کولر خیلی صدا می کند.
دلایلی که می تواند باعث بالا رفتن صدای کولر شود خراب بودن و یا شل بودن پولی ها ،گشاد کردن یاتاقان ها، تاب داشتن فن پروانه،خراب بودن موتور فن، خراب بودن تسمه و یا نا میزان بودن کولر می باشد.


با یک بررسی ساده می توان این خرابی ها را تشخیص داده و بر طرف کنید. اگر یاتاقان ها گشاد شده اند، می توان با استفاده از تعویض بوش ها آن را اصلاح کرد. اگر پولی ها شل شده اند باید انها را سفت کرد و اگر تسمه خراب شده است باید آن را جایگزین کرد.
ممکن است صدا به دلیل خرابی موتور فن باشد که پروانه خنک کننده با درپوش موتور گیر کرده است . باید گیر مربوطه رفع شود.


• آب از کولر می رود.
به سه دلیل آب از کولر می رود. شناور گیر کرده ، شناور تنظیم نیست و یا شیلنگ پشت کولر که به شناور وصل می شود آب بندی نیست. با بررسی این سه موضوع مشکل را رفع کنید.


• کولر کار می کند ولی باد آن با قطرات آب همراه است.
احتمالا تنظیم نبودن ویا سوراخ بودن یکی از شلنگ های پخش کننده ی آب علت آن است و یا عاملی باعث می شود که اب بر روی فن بریزد.


• کولر در هنگام کار لرزش زیادی دارد.
علت های متعددی دارد که می تواند این باشد که کولر تعادل ندارد، یعنی این که یکی از پایه هایش به اصطلاح لنگ می زند و یا توربین وپروانه شل شده اند که به دلیل گشادکردن پایه ها است. می تواند هم در اثر لرزش زیاد موتور باشدکه در اثر هم راستا نبودن اتصالات موتور با پولی وتسمه ایجاد می شود.


• باد کولر کم است.
اگر محل نصب کولر مناسب نباشد و هوا به خوبی از پوشال ها وارد کولر نشود می تواند نسبت هوا دهی کولر را کم کند. برخی مواقع هم توربین به خوبی نمی چرخد که می تواند به دلیل شل و یا سفت بودن پروانه یا نیم سوز شدن موتور باشد و قدرت لازم را از بین ببرد.


• موتور صدایی می کند ولی روشن نمی شود.
این صدا که اغلب صدایی هوم مانند است نشان می دهد که سیم پیچ راه انداز موتور سوخته است و یا به کلید گریزی از مرکز وصل نشده است.
اما دلایلی همچون سفت بودن زیاد تسمه پروانه و یا هم راستا نبودن پولی ها هم می تواند از جمله این دلایل باشد.


• موتور فن در حال کار خاموش و دوباره روشن می شود.
اگر موتور مرتب خاموش و روشن می شود نشان می دهدکه اورلود در راه سیم مشترک موتور می باشد . در موتور برخی کولر ها از یک فیوز شیشه ای استفاده می کنند که آن را جریان نامی می نامند تا نقش محافظ در برابر نوسانات برق را داشته باشد. در صورت نوسان برق، فیوز، برق موتور را قطع می کند.
عواملی مانند نیم سوز شدن سیم پیچ ها، باقی مانده سیم پیچ استارت در مدار، سفتی تسمه پروانه، گریپاژ کردن یاتاقان ها، بسته بودن دریچه هوای کولر، در امتداد هم نبودن پولی ها و یا موضوعات متفرقه مانند جوشکاری و ... می تواند این موضع را پدید اورد.


نکات تعمیر کولر آبی


هر وسیله ای نیاز به تعمیر و حفظ نکات لازم برای نگهداری را دارد که در مورد کولر آبی باید گفت:
بعد از شستن کولر باید کفی وپایه ها ومحل نصب شناور هارا سمباده بکشیم تا عمر مفید کولر افزایش یابد خصوصا در شهر هایی که آبشان پر از املاح است و رسوب زیادی به جا می گذارد.
نرسیدن هوا به کولر موجب خرابی بخش های مختلف کولر ابی می شود پس باید توجه داشت خصوصا در اپارتمان ها که کولر ها به صورت متراکم چیده شده اند،کولر آبی را با قرار دادن چیزی زیر آن بلند کرد که بتواند هوا را بکشدو فضای کافی داشته باشد.


برزنت اتصال دهانه‌ی کولر به کانال کولر را بررسی کنید تا پاره نشده باشد. همچنین شلنگ انتقال آب و فلکه‌ی آب را نیز بررسی کنید تا نشتی یا چکه نداشته باشد.
شکم پوشال را گرفته تا آب روی تسمه و واترپمپ نریزد.


برای تهیه پوشال جدید حتماً پوشال هم سایز با ظرفیت کولر بگیرید. چون اگر بزرگ تر از ظرفیت کولر آبی باشد، تراکم بالای پوشال های بزرگتر از سایز، موجب اختلال در سیستم گردش هوای کولر می شود و هوا به درستی به کولر نمی رسد. برای جلوگیري از لرزش در محل اتصال کولر به کانال ها باید از برزنت استفاده کرد.

درباره فن آوران

ما تعمیر می کنیم / شما ارامش داشته باشید

ارتباط با ما

آدرس : تهران جنت آباد - خیابان باهنر

تلفن تماس : 02144622309